ÚVOD    HISTORIE     ČLENOVÉ     REPERTOÁR    AKTUÁLNĚ    MÉDIA    UKÁZKY    FOTO    KONTAKT   


Nynější dechová hudba města Blanska vznikla v roce 1990 sloučením bývalých orchestrů ČKD, Metry Blansko a městské dechovky. Bylo to v době, kdy se rušily "závodní kluby" a podniky přestaly přispívat na kulturní činnost.

Základem se stala dechovka ČKD (založená okolo roku 1940), kterou v té době řídil umělecký vedoucí npr. Jan Pravda (zástupce kapelníka vojenské dechové hudby Brno). Veškerý inventář, včetně notového materiálu a nástrojů, se přestěhoval z národního podniku ČKD do Dělnického domu, kde se dechovka dodnes schází. Hudbu si vzalo pod patronát město. Jan Pravda odešel roku 1998 ze zdravotních důvodů a kapelnictví se ujal pan František Kunc.

Od té doby se vystřídala řada uměleckých vedoucích (většinou amatérů) a kapela stagnovala. V roce 2004 přišel jako umělecký vedoucí bývalý ředitel LŠU Boskovice pan František Hlaváček, který pracoval s orchestrem do roku 2005 a dovedl jej na solidní úroveň. Končí ze zdravotních důvodů, ale s kapelou zůstává nadále jako hráč.

Po dalším přechodném období byl po dohodě s městem kapelníkem zvolen Arnošt Hlaváček a uměleckým vedoucím se stal Petr Halamka, bývalý ředitel a zakladatel mládežnického orchestru Letovice. Ten vedl soubor do své náhlé smrti 4. března 2009, která pro orchestr znamenala bolestnou lidskou i uměleckou ztrátu. Poté orchestr převzal opět pan František Hlaváček a vedl jej do konce roku 2010. V současnosti hraje Dechová hudba Blansko bez dirigenta.

- Arnošt Hlaváček -

Odkazy

počítadlo.abz.cz